LITOTRYPSJA ŚLINIANEK
Pierwsze w Polsce urządzenie elektro-hydrauliczne do zabiegów zewnątrzustrojowego rozkruszania kamieni zlokalizowanych w gruczołach ślinowych (litotrypsja) jest dostępne dla pacjentów w Lublinie dzięki współpracy z f-mą AD-TECH-MED Sp. z o.o..

W ostatnich latach rozwinęła się metoda endoskopowego usuwania kamieni. Nadal w większości ośrodków laryngologicznych konkrementy zlokalizowane w miąższu ślinianki podżuchwowej usuwane są poprzez wycięcie całego gruczołu, a zajmujące śliniankę przyuszną, w zależności od umiejscowienia poprzez wycięcie części lub całości gruczołu.

AD-TECH-MED Sp. z o.o. jako pierwszy i jedyny w Polsce posiadający urządzenie do zabiegów zewnątrzustrojowego rozbijania kamieni zlokalizowanych w przewodach ślinowych (litotrypsja – ESWL) we współpracy z Centrum Medycznym ALAN-MED stosuje w leczeniu kamicy ślinianek nowoczesną metodę litotrypsji zewnątrzustrojowej czyli rozkruszania kamieni znajdujących się w przewodach wyprowadzających jak i wewnątrz miąższu gruczołów ślinowych.   Podczas leczenia wykorzystuje się urządzenie wytwarzające falę elektrohydauliczną do rozbijania kamieni ślinowych. Jej zastosowanie ma na celu kruszenie konkrementu/-ów warstwa po warstwie znajdujących się w miąższu lub przewodach wyprowadzających gruczołów ślinowych.

Litotrypsja zewnątrzustrojowa jest traktowana jako metoda z wyboru w leczeniu kamicy ślinianek przyusznych i ślinianek podżuchwowych gdy konkrementy zlokalizowane są śródmiąższowo i/lub we wnęce gruczołu. Zabieg trwa do 25 min, jest niemal całkowicie bezbolesny, nie wymaga znieczulenia i nie pozostawia żadnych widocznych blizn. Złogi ślinowe są rozkruszane stopniowo w trakcie kilku sesji zabiegowych.

Metoda kruszenia konkrementów znajdujących się w narządach wewnętrznych człowieka to zabieg wykorzystywany do rozbijania kamieni w drogach moczowych głównie przy użyciu fal ultradźwiękowych. W odróżnieniu od niej stosowana przez nas metoda nie wykorzystuje fal ultradźwiękowych, mogących spowodować niepożądane działania uboczne pod postacią bólów w okolicy leczonego narządu, a nawet uszkodzenia wypełnień stomatologicznych czy sąsiadujących struktur kostnych (szczęka, żuchwa, staw skroniowo-żuchwowy). Leczenie falą elektrohydrauliczną nie powoduje powstawania wymienionych działań niepożądanych.

W celu zakwalifikowania do leczenia litotrypsją ESWL konieczne jest odbycie wizyty konsultacyjnej z wykonanymi wcześniej badaniami obrazowymi (USG i/lub TK) gruczołów ślinowych.

lityortypsja1 lityortypsja2